Kalite EN 10025-6'ya göre Q+T işlemiyle üretilen, -40 °C'de QL darbe sınıfına sahip bir yapı çeliği levhasıdır. 50 mm'ye kadar en az 690 MPa akma değeri verir; 10 mm için KDV hariç kilo fiyatı 80,90 ₺/kg düzeyindedir.

S690QL sac — Corten Sac Fiyatları
S690QL sac — Corten Sac Fiyatları

Toptan fiyat listesi — KDV hariç

S690QL Sac

Konu başlıkları (12)
  1. S690QL sac toptan fiyat listesi
  2. S690QL sac için kg ve plaka hesaplama
  3. S690QL mekanik özellikleri ve çekme dayanımı
  4. S690QL kimyasal analiz
  5. S690QL karşılığı hangi standartta nedir?
  6. S690QL plaka ebadı ve ağırlık tablosu
  7. S690QL sac kaynak ve işleme özellikleri
  8. S690QL sac nasıl bükülür ve şekillendirilir?
  9. S690QL sac kullanım alanları ve uygulamalar
  10. S690QL komşu kalitelerden nasıl ayrılır? (fark)
  11. S690QL sac siparişi ve teslim şartları
  12. Sık sorulan sorular

Bu levha yüksek mukavemetli yapısal çelikler arasındadır ve su verme ile menevişleme işlemlerinden geçer. Sondaki QL, -40 °C'de aranan darbe sınıfını ifade eder; malzeme numarası 1.8928'dir.

  • Standart: EN 10025-6
  • Ürün türü: su verilmiş ve menevişlenmiş levha
  • Darbe sınıfı: QL (-40 °C)
  • Malzeme numarası: 1.8928

Bu kalitede ayrı bir alt sınıf tanımlı değildir. Sipariş metninde QL yazmak darbe gereksinimini tek başına ayırt eder.

S690QL sac toptan fiyat listesi

Kilo fiyatı kalınlığa bağlı olarak şekillenir; metrekare başına çelik miktarı kalınlıkla doğru orantılı büyür. Ebat, kesim ve teslim biçimi de siparişte ayrıca değerlendirilir. Kasım 2026 ayı için KDV hariç değerler tabloda kalınlık bazında yer alır; 10 mm için 80,90 ₺/kg, 20 mm için 84,45 ₺/kg seviyesindedir. 10 mm için metrekare fiyatı 6.350,50 ₺/m² olarak hesaplanır.

S690QL kalınlığa göre liste, Kasım 2026
Kalınlıkkg/m²₺/kg₺/m²
2 mm15,70 kg/m²80,90 ₺/kg1.270,00 ₺/m²
3 mm23,55 kg/m²80,90 ₺/kg1.905,00 ₺/m²
4 mm31,40 kg/m²80,90 ₺/kg2.540,00 ₺/m²
15 mm117,75 kg/m²81,40 ₺/kg9.585,50 ₺/m²
20 mm157,00 kg/m²84,45 ₺/kg13.256,00 ₺/m²
25 mm196,25 kg/m²84,45 ₺/kg16.570,00 ₺/m²

S690QL sac için kg ve plaka hesaplama

Metrekare ağırlık, mm cinsinden kalınlığın 7,85 katıdır; çünkü çeliğin yoğunluğu 7,85 g/cm³'tür. Toplam ağırlık ise bu metrekare değerinin levha alanıyla çarpımıdır.

S690QL sac birim ağırlığı, tona düşen alan ve büyük ebat plaka kütlesi
Kalınlık (mm)kg/m²Ton başına yüzey, m²Büyük ebat plaka kg
2 mm15,706470,7 kg
3 mm23,5542106,0 kg
4 mm31,4032141,3 kg
15 mm117,7581766,3 kg
20 mm157,0062355,0 kg
25 mm196,2552943,8 kg

Brüt ağırlık levhanın tamamını, net ağırlık ise kesimden sonra kalan parçayı ifade eder. Kesim payı bulunan işlerde net ağırlık daha düşük çıkar ve bu fark ağırlık hesabında dikkate alınmalıdır.

Örnek: 20 mm kalınlıkta 1 m² sacın ağırlığı 157 kg'dır. 1500 × 3000 mm bir plaka bu durumda 706,5 kg tutar.

S690QL sac yüzeyi ve kesim kenarı yakın çekim, Corten Sac Fiyatları
S690QL sac levha istifi — Corten Sac Fiyatları

S690QL mekanik özellikleri ve çekme dayanımı

S690QL'nin asgari akma dayanımı 50 mm'ye kadar 690 MPa'dır ve kalınlık arttıkça düşer: 50-100 mm arasında 650 MPa, 100-150 mm arasında 630 MPa.

S690QL için standart mekanik değerler
ÖlçütDeğerKalınlık bandı
Akma dayanımı ReH (asgari)690 MPa≤ 50 mm
Akma dayanımı ReH (asgari)650 MPa> 50 – 100 mm
Akma dayanımı ReH (asgari)630 MPa> 100 – 150 mm
Çekme dayanımı Rm770–940 MPa≤ 50 mm
Çekme dayanımı Rm760–930 MPa> 50 – 100 mm
Çekme dayanımı Rm710–900 MPa> 100 – 150 mm
Kopma uzaması A (asgari)%14tüm bantlar
Darbe (QL sınıfı)−40 °C'de min 30 J boyuna / 27 J enine−40 °C
  • Çekme dayanımı (50 mm'ye kadar): 770-940 MPa
  • Çekme dayanımı (50-100 mm): 760-930 MPa
  • Çekme dayanımı (100-150 mm): 710-900 MPa
  • Asgari uzama: %14
  • Darbe, -40 °C: en az 30 J boyuna, 27 J enine

Akma değerinin kalınlıkla düşmesi, kalın parçalarda tasarım gerilmesinin ayrıca kontrol edilmesi gerektiğini gösterir. Çekme aralığının geniş olması, sertifikadaki gerçek değerin siparişe göre okunmasını önemli kılar.

S690QL kimyasal analiz

Kimyasal bileşimde karbon, sertleşebilirlik ve kaynak kabiliyeti üzerinde en belirleyici elementtir. S690QL'de amaç, yüksek mukavemeti korurken kaynakta sert ve çatlamaya açık bölge oluşumunu sınırlamaktır.

Mangan, mukavemete ve tokluğa katkı veren başlıca elementlerden biridir. Silisyum ve diğer eser elementler ise üretim yöntemine göre değişir.

Kimyasal sınır değerleri kalınlığa ve baskıya göre farklılaştığı için bu sayfada sayısal liste verilmez; ayrıntı için üretici sertifikası esas alınır.

S690QL karşılığı hangi standartta nedir?

Bu kalitenin standart adı EN 10025-6 kapsamında S690QL'dir ve malzeme numarası 1.8928'dir. Piyasada da aynı ad kullanılır; bilinen bir eski Avrupa adı kayıtlı değildir, bu nedenle karşılaştırmada ad ile birlikte 1.8928 numarasının da kontrol edilmesi yararlıdır.

S690QL için eşdeğer kodlar
Ad / kodKarşılıkAçıklama
1.8928S690QLEN 10025-6 malzeme numarası

S690QL plaka ebadı ve ağırlık tablosu

Sac plaka ölçüleri ve ağırlığı kalınlığa göre belirlenir. Kalınlığı 10 mm'nin altında kalan malzeme ince sac olarak değerlendirilir; bu eşiğin üzerindeki parçalar levha grubuna girer ve ağırlık hesabında daha büyük değerlere ulaşır.

  • 1500 × 3000 mm, 12 mm: 423,9 kg
  • 1500 × 3000 mm, 8 mm: 282,6 kg
  • 1500 × 3000 mm, 20 mm: 706,5 kg

Bu değerler tam ebatlı plaka içindir; kesilmiş parçalarda ağırlık, parça alanına göre orantılı olarak düşer.

S690QL sac kaynak ve işleme özellikleri

S690QL kaynak edilebilir, ancak yüksek akma dayanımı nedeniyle kaynak prosedürünün mukavemet sınıfına göre seçilmesi gerekir. Ön ısıtma, elektrot seçimi ve ara sıcaklık kontrolü kalınlık arttıkça daha önemli hale gelir.

  • Kaynak öncesi yüzey temizliği ve kuruluk kontrolü
  • Düşük hidrojenli elektrot tercihi
  • Kesim kenarlarının kaynak öncesi temizlenmesi

Kesim yönteminin kenar sertliğini etkilediği unutulmamalıdır; kesim sonrası kenar kalitesi kaynak öncesi kontrol edilmelidir.

S690QL sac nasıl bükülür ve şekillendirilir?

Yüksek akma dayanımı nedeniyle S690QL'de bükme yarıçapı yumuşak çeliklere göre daha geniş seçilmelidir. Sac, bükme sonrasında belirgin yaylanma gösterir; bu nedenle kalıp açısı ilk denemede kontrol edilmelidir.

Bükme ekseninin sacın haddeleme yönüne dik olacak şekilde planlanması çatlak riskini azaltır. Dar yarıçaplı bükümlerde kenar çatlakları görülebileceğinden ön deneme yapılması önerilir.

S690QL sac kullanım alanları ve uygulamalar

S690QL, yüksek yük taşıyan yapısal parçalarda tercih edilir. Taşıyıcı çerçeve, şase parçaları ve bağlantı plakaları en yaygın kullanım alanlarıdır.

  • Taşıyıcı çerçeve ve kaynaklı yapı elemanları
  • Şase ve ağır araç parçaları
  • Bağlantı ve birleşim plakaları
  • Vinç, kaldırma ve iş makinesi bileşenleri

Kullanım alanı seçilirken kalınlık, kaynak planı ve bükme gereksinimi birlikte değerlendirilmelidir.

S690QL komşu kalitelerden nasıl ayrılır? (fark)

S690QL ile S700MC aynı kalite değildir: S690QL, EN 10025-6 kapsamında Q+T işlemli bir levhadır; S700MC ise EN 10149-2 kapsamında sıcak şerit olarak üretilir. Ürün formu ve ısıl işlem farkı nedeniyle iki kalitenin özellikleri ayrı ayrı okunmalıdır.

S690QL için akma değeri 50 mm'ye kadar 690 MPa olarak verilir; S700MC'nin değerleri ise kendi standardından okunmalıdır. Karşılaştırma yapılırken ürün formu, kalınlık ve sertifika birlikte ele alınmalıdır.

Komşu kalite karşılaştırmasında yalnızca nominal ad yeterli değildir; siparişte standart numarası belirtilmelidir.

S690QL sac siparişi ve teslim şartları

S690QL siparişinde standart ve sınıf adı, kalınlık, ebat ve istenen belge türü birlikte yazılmalıdır. Belge olarak EN 10204 3.1 tipi kontrol belgesi istenebilir.

  • Standart ve sınıf: EN 10025-6 S690QL, darbe sınıfı QL
  • Kalınlık ve ebat (mm)
  • Belge türü: EN 10204 3.1
  • Teslim şekli: kesim veya paket
  • Adet ve tahmini ağırlık (kg)

Kesim ve paket teslimi arasındaki farkı önceden belirtmek, depoya ulaşan malzemenin beklenen ağırlıkla uyuşmasını kolaylaştırır.

Sık sorulan sorular

S690QL için sertifika şartı nasıl yazılır?

Siparişte EN 10204 3.1 tipi kontrol belgesi istenebilir. Belge, malzemenin kimyasal ve mekanik değerlerinin üretici kayıtlarıyla doğrulandığını gösterir.

S690QL sac kalınlıkları ve ölçüleri nelerdir?

Kalınlık seçimi siparişe göre yapılır ve fiyatlandırma 5 ile 25 mm arasında geçerlidir. Sık talep edilen 8 mm ile 20 mm arasında ağırlık değerleri belirgin biçimde artar.

S690QL için asgari çekme mukavemeti nedir?

50 mm'ye kadar çekme dayanımı 770 ile 940 MPa arasındadır. Kalınlık 50 mm'yi aştığında aralık 760-930 MPa, 100-150 mm'de ise 710-900 MPa olur.

S690QL saca kilo hesabı yapmak için ne gerekir?

Metrekare ağırlık, mm cinsinden kalınlığın 7,85 katıdır. Örneğin 20 mm için 157 kg/m² çıkar; bu değeri levha alanıyla çarparak toplam ağırlığa ulaşırsınız.

S690QL hangi Avrupa standardındaki kaliteye eşittir?

Kalite, EN 10025-6 kapsamında S690QL olarak tanımlanır ve malzeme numarası 1.8928'dir. Kayıtlı bir eski Avrupa adı bulunmadığından karşılaştırmada standart numarası esas alınmalıdır.

S690QL kaynak için uygun mudur?

Kaynak uygulanabilir; ancak yüksek mukavemet nedeniyle ön ısıtma, uygun elektrot ve kontrollü ara sıcaklık gerekir. Kalınlık arttıkça kaynak prosedürünün ayrıntılı planlanması önem kazanır.

S690QL sac hangi sektörlerde aranır?

Taşıyıcı çerçeve, şase parçaları, kaldırma ekipmanı ve bağlantı plakaları gibi yük taşıyan yapılarda tercih edilir. Kullanım alanı, kalınlık ve bükme gereksinimine göre seçilir.

S690QL ile S700MC karşılaştırması nasıl?

S690QL, Q+T işlemli EN 10025-6 levhasıdır; S700MC ise EN 10149-2 kapsamında sıcak şerit olarak üretilir. İki kalite aynı değildir, bu nedenle sayısal değerler ilgili sertifikadan okunmalıdır.

Birlikte incelenen ürünler

Soğuk şekillendirmeye uygun yüksek mukavemetli sac için ayrıca bakın: S550MC sac fiyatları ve ölçüleri.